TheMen.mk

Како да го спречите намалување на мускулната маса

Постојат неколку фактори кои можат да доведат до атрофија на мускулите, како што се старост, лоша исхрана, прескокнување на тренинг… Сепак, без оглед на тоа колку тренираме и колку јадеме здрава храна, природниот процес на стареењето може да предизвика губење на мускулната маса.

Саркопенија или губење на мускулната маса поради стареење, почнува уште во раните дваесетти години, но до 40 тоа е незамарлив процент. После 50 година човек може да губи и по неколку килограми мускулна маса секоја година. Но како да го спречиме губењето на мускулната маса во текот на зимата кога не тренираме редовно во теретана?

sprechite-muskulna-zaguba-st

Што се однесува на исхраната, доколку ги изоставиме основните хранливи намирници во текот на тренажниот процес, со сигурност ќе се најдеме во период на губење на мускуната маса.

Основна функција на мускулите, покај поддршката на коскениот систем е да согоруваaт калории и да ги трошат енергетските залихи кој ги внесуваме со храната. Тоа секако не значи дека вашата храна треба да ја збогатите само со калориии, туку внимателно да одберете што ќе јадете. Бидете сигурни во вашата исхрана да бидат застапени јагленихидрати, протеини и по малку масти.

Кога и колку брзо мускулите атрофираат, или губат маса, зависи од самиот мускул и неговата конструкција. Мускулите кои нè држат исправени, како на пример мускулот на задната ложа, атрофира споро ако имаме редовна физичка активност. Но доколку дојде до подолги паузи меѓу тренинзите, или скршеница на нога, човекот ќе биде приморан долго да лежи, а овој мускул почнува многу брзо да се опушта и да губи маса, затоа што ја изгубил и својата физичка активност.

Секако овие резултати нема да бидат толку изразени по кратка пауза од тренингот. 

Не постои едноставен начин да се спречи губењето на мускулната маса и сила. Јадете правилно, и пред и после тренинг. Избалансирајте ја исхраната и помогнете мускулите да ги добијат потребните амино киселини, витамини и минерали кои им се потребни за да се изградат и да останат јаки.

Прочитај повеќе

  • 3 мускули на машкото тело кои жените ги обожаваатмај 13, 2014 3 мускули на машкото тело кои жените ги обожаваат Сакате кога таа не може да ги оттргне рацете од вас нели? За да го постигнете тоа, ви требаат соодветни вежби за соодветни делови од вашето тело добро да се изразат. За овие вежби говори Џејмс Чен, автор на книгата Strength and Physique: Neo-Classical […]
  • Како да го зголемите мускулниот раст во текот на ноќтамај 28, 2014 Како да го зголемите мускулниот раст во текот на ноќта Нашето тело ослободува најголем бран на хормони за растење во текот на REM фазата од спиењето. Ако имате доволна количина на протеини во вашиот систем, тој ќе ги искористи и ќе придонесе во изградбата на поголеми мускули.Но за посакуваниот раст, мускулите во текот […]
  • 3 вежби за да не се срамиме од стомакот на плажааприл 17, 2014 3 вежби за да не се срамиме од стомакот на плажа Стомачните мускули се неверојатно популарен дел од телото кај секој кој се занимава со било каков физички тренинг, а еве и зошто: сите сакаат да имаат плочки! Еве како да започнете со остварување на таа цел.Оваа рутина е напраевна така што најпрво цели на долните […]
  • Исхрана за добро изразени стомачни мускулимај 13, 2014 Исхрана за добро изразени стомачни мускули Сонот на секој човек кој тренира е да има убаво издефенирани стомачни мускули без грам сало. Но за да се постигне тоа покрај многу вежбање треба да се корегира и исхраната. Исхраната треба да биде правилна за да во комбинација со квалитетни вежби да се дојде […]
  • 3 предлог оброци за максимален раст на мускулитејуни 19, 2014 3 предлог оброци за максимален раст на мускулите Oброците пред и после тренингот се неопходни за да ви осигураат гориво за квалитетен тренинг и растење на мускулите, но најбрзото решение најчесто не е доволно квалитетно. "Органски одгледаната храна е најбогат извор на хранливи состојки - белковини, јаглехидрати и […]

leftПредлог филмright

Man on a Ledge

man-on-a-ledge-poster
Режија:Asger Leth
Улоги:Sam Worthington, Elizabeth Banks, Jamie Bell
Оцена:5
Јазик:Англиски
Време:102 минути
Година:2012
Жанр:Криминал, Трилер

The Art of the Steal

art-of-the-steal-movie-poster-images
Режија:Jonathan Sobol
Улоги:Kurt Russell, Jay Baruchel, Katheryn Winnick |
Оцена:4
Јазик:Англиски
Време:90 мин.
Година:2013
Жанр:Комедија, Криминал

The Next Three Days

the-next-three-days-movie-poster
Режија:Paul Haggis
Улоги:Russell Crowe, Elizabeth Bansk, Liam Neeson
Оцена:4
Јазик:Англиски
Време:122 минути
Година:2010
Жанр:Драма, Криминал

The Change Up

The Change Up -poster
Режија:David Dobkin
Улоги:Jason Bateman, Ryan Reynolds, Olivia Wilde
Оцена:4
Јазик:Англиски
Време:112 мин.
Година:2011
Жанр:Комедија

2 Guns

2-guns-poster
Режија:Baltasar Kormákur
Улоги:Denzel Washington, Mark Wahlberg, Paula Patton
Оцена:4
Јазик:Англиски
Време:109 мин.
Година:2013
Жанр:Акција, Комедија, Криминал