TheMen.mk
sprechite-muskulna-zaguba-st

Како да го спречите губењето на мускулната маса

Постојат неколку фактори кои можат да доведат до атрофија на мускулите, како што се старост, лоша исхрана, прескокнување на тренинг. Сепак, без оглед на тоа колку тренираме и колку јадеме здрава храна, природниот процес на стареењето може да предизвика губење на мускулната маса.

Саркопенија или губење на мускулната маса поради стареење, почнува уште во раните дваесетти години, но до 40 тоа е незамарлив процент. После 50 година човек може да губи и по неколку килограми мускулна маса секоја година. Но како да го спречиме губењето на мускулната маса во текот на зимата кога не тренираме редовно во теретана?

Што се однесува на исхраната, доколку ги изоставиме основните хранливи намирници во текот на тренажниот процес, со сигурност ќе се најдеме во период на губење на мускуната маса.

Основна функција на мускулите, покај поддршката на коскениот систем е да согоруваaт калории и да ги трошат енергетските залихи кој ги внесуваме со храната. Тоа секако не значи дека вашата храна треба да ја збогатите само со калориии, туку внимателно да одберете што ќе јадете. Бидете сигурни во вашата исхрана да бидат застапени јагленихидрати, протеини и по малку масти.

Кога и колку брзо мускулите атрофираат, или губат маса, зависи од самиот мускул и неговата конструкција. Мускулите кои нè држат исправени, како на пример мускулот на задната ложа, атрофира споро ако имаме редовна физичка активност. Но доколку дојде до подолги паузи меѓу тренинзите, или скршеница на нога, човекот ќе биде приморан долго да лежи, а овој мускул почнува многу брзо да се опушта и да губи маса, затоа што ја изгубил и својата физичка активност.

Секако овие резултати нема да бидат толку изразени по кратка пауза од тренингот.

Не постои едноставен начин да се спречи губењето на мускулната маса и сила. Јадете правилно, и пред и после тренинг. Избалансирајте ја исхраната и помогнете мускулите да ги добијат потребните амино киселини, витамини и минерали кои им се потребни за да се изградат и да останат јаки.

Прочитај повеќе

  • 10 намирници кои помагаат во намалувањето на килограмитејули 8, 2014 10 намирници кои помагаат во намалувањето на килограмите Намалувањето на килограми е математика. Само морате да внесете помалку калории од оние што ќе ги потрошите. Во продолжение ви претставуваме "пријателски" производи кои помагаат при губењето на килограми. 1. Грозје Одлично овојше кое може да ви послужи како замена за […]
  • 3 причини зошто не ви успеваат вежбите за стомачнимај 30, 2013 3 причини зошто не ви успеваат вежбите за стомачни Без сомнение, "плочките" се најбараните физички атрибути кои најдобро го дефинираат изгледот на нашето тело. Секој сака да го извади "рендето" на стомакот меѓутоа тоа е особено тешко, а за оваа цел треба многу дисциплина. Ако вашата диета и тренинг сѐуште не […]
  • 5 совети и режим на исхрана за да ги истакнете стомачните мускулијули 8, 2014 5 совети и режим на исхрана за да ги истакнете стомачните мускули Како што доаѓа летото голем број на луѓе размислуваат како ќе изгледаат на плажа без нивните маици, во костими за капење. Сите знаеме дека овој дел од годината е време за импресионирање на дамите со нашето одлично мускулесто тело - но како да стигнеме до одличното […]
  • Дефиниција на мускулите доаѓа преку исхранатафевруари 25, 2014 Дефиниција на мускулите доаѓа преку исхраната Сите почетници во теретана ги мачи едно прашање: што треба да прават за добро да ги дефинираат мускулите, или пак како до мускулна маса (зависно од тежината). Одговорот на тоа прашање не е така едноставен и не постои прецизен совет кој е одговор за сите.Затоа ќе […]
  • Колку часа се потребни за мускулите да се опорават после тренинг септември 18, 2014 Колку часа се потребни за мускулите да се опорават после тренинг Чувството на исцрпеност и болка во мускулите би можеле да бидат предупредување ако на телото не му давате доволно одмор меѓу тренинзи.Освен што така ризикувате повреди, недостатокот на адекватен одмор може да го забрза стареењето на вашето тело.- Во […]

leftПредлог филмright

Django Unchained

django-unchained-final-american-movie-poster
Режија: Quentin Tarantino
Улоги:Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Оцена:5
Јазик:Англиски
Време:165 минути
Година:2012 год.
Жанр:Драма

A Million Ways to Die in the West

poster-million-ways
Режија: Seth MacFarlan
Улоги:Seth MacFarlane, Charlize Theron, Liam Neeson
Оцена:5
Јазик:Англиски
Време:115 минути
Година:2014
Жанр:Комедија

The Green Hornet

thegreenhornet-poster
Режија:Michel Gondry
Улоги: Seth Rogen, Jay Chou , Cameron Diaz
Оцена:5
Јазик:Англиски
Време:119 минути
Година:2011 год.
Жанр:Комедија

Let’s Be Cops

lets-be-cops-poster
Режија:Luke Greenfield
Улоги:Jake Johnson, Damon Wayans Jr., Rob Riggle
Оцена:5
Јазик:Англиски
Време:104 минути
Година:2014 год.
Жанр:Комедија

The Call

the-call-poster
Режија:Brad Anderson
Улоги:Nalle Berry, Abigal Breslin, Morris Chestnut
Оцена:4
Јазик:Англиски
Време:94 минути
Година:2013 год.
Жанр:Трилер